Laptopy i komputery - porównaj na Ceneo

Fizyczna instalacja dysku

  25 lipiec 2010
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Procedura instalowania dysku twardego w obudowie komputera przebiega podobnie jak w przypadku instalowania stacji CD lub stacji dyskietek. Niezbędne są odpowiednie śruby, wsporniki i ramki montażowe dopasowane do dysku i układu obudowy komputera.

Niektóre obudowy wymagają przymocowania do ścianek bocznych dysku plastykowych lub metalowych szyn, które umożliwiają wsunięcie dysku w odpowiednie miejsce. Inne modele wyposażone są we "wnęki" dokładnie dopasowane do wielkości dysku. Wówczas mocujemy dysk we wnęce za pomocą przykręcanych bezpośrednio do jego boków śrub. Stosowany jest również układ klatkowy, gdzie dysk mocujemy w metalowej klatce, którą dopiero później umieszczamy w obudowie. W przypadku obudów wymagających szyn lub klatki odpowiednie elementy powinny być do nich standardowo dołączone. O ile w obudowie znajdziemy niezbędne elementy, sam montaż nie powinien sprawić problemów.

Ponieważ interfejsy ATA i SCSI wymagają odmiennych kabli, warto zadbać o ich dopasowanie do dysku i kontrolera. Co więcej, dyski pracujące w trybie ATA-66 i szybszych (do ATA-133) wymagają specjalnego 80-żyłowego kabla w formie taśmy z funkcją CS. Kabel taki zalecany jest również dla dysków Ultra-ATA/33, a może też być stosowany z dyskami starszymi. Aby określić rodzaj posiadanego kabla, wystarczy policzyć widoczne na nim karby. Każdy z nich odpowiada jednej żyle.

Dodatkowym wskaźnikiem może być ogólna zasada kolorowania przyłączy taśm 80-żyłowych - niebieskie przyłącze do płyty głównej, czarne przyłącze dysku master i szare przyłącze dysku slave.

Stosowane ramki montażowe nie są jednolite. Warto upewnić się, czy dostępne elementy wzajemnie do siebie pasują. Jeżeli ramka nie jest wymagana, może być konieczne odłączenie jej od dysku. Procedurę mocowania dysku można krok po kroku opisać następująco:

  1. Wyszukujemy w komputerze niewykorzystywane złącze ATA/IDE. Typowe komputery wyposażone są dwa takie złącza umożliwiające przyłączenie czterech urządzeń ATA/IDE. Jeżeli do pierwszego złącza wcześniej przyłączone zostały dwa inne urządzenia, niezbędny może być dodatkowy kabel, umożliwiający skorzystanie z drugiego złącza.
  2. Dokładnie sprawdzamy układ gniazd dysku i sposób przyłączania taśmy. Kolorowy (czerwony) brzeg taśmy powinien zostać przyłączony do styku numer 1 gniazda dysku. Większość kabli i gniazd zapewnia zabezpieczenie przed błędami, nie jest to jednak zasadą. Zabezpieczenie zapewniać mogą usunięte lub zaślepione styki. Stosuje się również karb na złączu. Istotną wskazówką jest to, że niemal we wszystkich dyskach styk numer 1 jest stykiem najbliższym gniazda zasilania.
  3. Konfigurujemy zworki dysku. Jeżeli przyłączamy dysk ATA/IDE i korzystamy z kabla CS, niezbędne jest założenie zworki CS na każdym z przyłączanych dysków. Inną możliwością jest określenie jednego dysku jako master, a drugiego jako slave. Niektóre starsze dyski również wymagają założenia zworki CS w sytuacji, gdy dysk konfigurowany jest jako master i do tego samego kabla przyłączone jest inne urządzenie.
  4. Ostrożnie wsuwamy dysk do wybranej wnęki. Większość dysków - z wyjątkiem niektórych serwerowych dysków SCSI o bardzo dużej pojemności i serii Quantum Bigfoot - to dyski o szerokości 3,5 cala i wysokości 1 cala. Jeżeli w komputerze nie ma wolnych wnęk 3,5-calowych, po bokach dysku montujemy dodatkowe ramki, zapewniające jego dopasowanie do wnęki 5,25 cala. Niektóre obudowy wymagają przykręcenia szyn do każdego montowanego dysku. Mocujemy je do dysku, używając dołączonych do niego bądź do obudowy śrub. Zwracamy uwagę na długość śrub - zbyt długie grożą uszkodzeniem dysku. Tak przygotowane urządzenie wsuwamy do wnęki.
  5. Przyłączamy kabel danych do gniazda w tylnej części dysku. Niekiedy wygodniejsze może być wykonanie tej czynności jeszcze przed umieszczeniem dysku we wnęce.
  6. Przyłączamy przewody zasilania. Większość dysków wymaga większej odmiany dostępnych w każdej obudowie wtyków (Molex). Gdy zasilacz komputera wyposażony został w zbyt małą liczbę wtyków zasilania, co zdarza się dosyć często, można dokupić rozdzielacz.
  7. Włączamy komputer i od razu upewniamy się, czy dysk wydaje charakterystyczne dźwięki sygnalizujące rozpoczęcie pracy. Nowoczesne dyski są oczywiście znacznie cichsze niż modele sprzed lat, wciąż jednak słychać delikatne "pobrzękiwanie", łatwe do usłyszenia przy uruchamianiu komputera. Gdy żaden odgłos nie jest słyszalny, sprawdzamy poprawność połączeń zarówno zasilania, jak i kabla danych.
  8. Po ponownym uruchomieniu komputera wywołujemy ekran BIOS-u. Najlepszym zaleceniem jest wybranie opcji autowykrywania (autodetect), o ile jest dostępna. Zapewni ona szybkie skonfigurowanie dysku przy wykorzystaniu optymalnych parametrów. W przypadku dysków ATA o pojemności większej niż 528 MB wymagany jest tryb LBA. Ustawienie to wybierane jest automatycznie w trybie autowykrywania. Dodatkowe opcje dostępne są zazwyczaj w oknie konfiguracji urządzeń peryferyjnych (Peripherals Configuration). Można w nim ustawić szybkość przesyłania danych z dysku, choć standardowo i to ustawienie dobierane jest automatycznie. W przypadku problemów z autowykrywaniem, odwołujemy się do opisu dysku. Większość dysków opatrzonych zostaje nalepką, na której znajdziemy parametry CHS dysku oraz informacje o sposobach ustawiania zworek. W przypadku nowych komputerów autodetekcja nie powinna jednak zawieść. Po zakończeniu wprowadzania zmian, wybieramy opcję ich zapisania i kończymy pracę programu konfiguracyjnego BIOS-u.
  9. Uruchamiamy komputer ponownie i uruchamiamy program FDISK, który przygotuje dysk do formatowania. Można również korzystać z oprogramowania do obsługi partycji dysku, takiego jak PowerQuest PartitionMagic. Umożliwi ono sprawne i automatyczne utworzenie i sformatowanie wymaganych partycji. FDISK dostępny jest na dysku rozruchowym systemu operacyjnego (nie tylko systemu Windows). Aby z niego skorzystać, wkładamy dyskietkę do stacji, uruchamiamy komputer, czekamy na znak gotowości systemu operacyjnego, po czym wpisujemy FDISK i wciskamy ENTER.
latino-ino

Strona internetowa: komputery-pc.info

Skomentuj

Popularne Artykuły

Pomagaj z nami

Reklama

Laptopy i komputery - sprawdź na Ceneo

Nowości

Szukaj

Kupuj najtaniej

Społeczność

Laptopy i komputery na Ceneo