Prezenty dla nastolatka - zobacz ceny

Podstawowe informacje o dyskach twardych

  29 październik 2009
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Element komputera służący do przechowywania danych. Zawartość dysku twardego pozostaje na nim także po wyłączeniu komputera. Podstawowymi elementami dysku twardego są obracające się talerze oraz przesuwające się nad nimi głowice zapisujące dane w sektorach ścieżek. Głowice odczytują i zapisują dane na koncentrycznych okręgach zwanych ścieżkami, które są podzielone na fragmenty zwane sektorami, które najczęściej przechowują po 512 bajtów.

Wewnątrz obudowy napędu umieszczonych jest wiele dysków zwanych talerzami, ułożonych jeden nad drugim i obracającymi się wspólnie. Na każdym z dysków dane mogą być przechowywane po obu stronach. Większość napędów posiada dwa lub trzy talerze, co daje cztery lub sześć stron, ale istnieją również dyski o 12 talerzach i 24 stronach, posiadające 24 głowic (Seagate Barracuda 180). Identycznie położone ścieżki na każdej stronie talerzy tworzą cylinder. Dyski mają najczęściej po jednej głowicy na stronę, a wszystkie te głowice są zamontowane na wspólnym ramieniu. Głowice poruszają się razem wzdłuż promienia talerza; nie mogą poruszać się niezależnie, ponieważ są zamontowane na wspólnym urządzeniu sterującym - pozycjonerze.

Na początku większość dysków twardych obracało się z prędkością obrotową 3600 obr/min - około 10 razy szybciej niż dyskietka. Przez wiele lat prędkość ta była stała dla wszystkich dysków. W chwili obecnej większość dysków obraca się z większą prędkością; występują dyski o prędkościach obrotowych 4200 obr/min, 5400 obr/min, 7200 obr/min lub 15 000 obr/min. Większość standardowych napędów obraca się z prędkością 7200 obr/min. Duża prędkość obrotowa połączona z szybkim mechanizmem pozycjonowania głowicy i dużą liczbą sektorów na ścieżkę powoduje, że dysk ten jest szybszy od innych.

Głowice w większości dysków nie dotykają (i nie powinny) powierzchni talerzy w czasie normalnego działania. Jednak w większości napędów głowice opierają się o talerze w czasie, gdy dysk jest wyłączony. W takim przypadku, podczas wyłączania zasilania głowice przesuwają się do najbardziej wewnętrznego cylindra, gdzie lądują na powierzchni talerza. Projekt taki jest określany jako CSS (ang. Contact Start Stop). Gdy włączone zostanie zasilanie napędu, w trakcie jego rozpędzania talerza głowice ślizgają się po jego powierzchni, aż wytworzy się cienka poduszka powietrzna pomiędzy głowicą i powierzchnią talerza, co powoduje oderwanie się ich od talerza i utrzymywanie się w niewielkiej odległości od niego. Jeżeli stabilność szczeliny wytworzonej przez poduszkę powietrzną zostanie zakłócona przez cząstkę kurzu lub przez uderzenie, głowica może uderzyć w talerz obracający się z pełną prędkością. Jeżeli to uderzenie jest wystarczająco silne, aby spowodować uszkodzenia powierzchni dysku, zdarzenie takie nazywa się wypadkiem głowicy. Efekt uderzenia może być bardzo różny, od utraty kilku bajtów do całkowitego zniszczenia napędu. Większość napędów ma powierzchnie dysków pokryte specjalnym smarem utwardzającym, która może w ten sposób wytrzymać codzienne "starty i lądowania", jak również bardziej poważne zderzenia.

Niektóre nowe napędy nie korzystają z projektu CSS i zamiast tego wykorzystują mechanizm ładowania i wyładowania, który nie pozwala głowicom na kontakt z talerzami nawet po wyłączeniu zasilania. Po raz pierwszy został on wykorzystany w napędach 2,5-calowych stosowanych w laptopach i notebookach, gdzie odporność dysku na uderzenia jest bardzo istotna. Mechanizm ładowania i wyładowania wykorzystuje rampę umieszczoną zaraz obok zewnętrznego brzegu talerzy. Gdy zasilanie dysku zostanie odłączone lub dysk przejdzie w tryb oszczędzania energii, głowice są przesuwane na rampę. Gdy zasilanie zostanie przywrócone, głowice zostaną uwolnione z rampy dopiero wtedy, gdy talerze są rozpędzone do pełnej prędkości, dzięki czemu przepływ powietrza zapobiega kontaktowi głowicy z talerzem.

Ponieważ mechanizmy talerzy są zamknięte i nie mogą być wyjmowane, gęstość ścieżek na dysku może być bardzo duża. Dzisiejsze dyski twarde mają na nośniku po 66 400 lub więcej ścieżek na cal. Mechanizmy głowic dysku (HDA), które zawierają talerze, są montowane w pomieszczeniach, w których obowiązują bardzo wysokie wymagania dotyczące czystości. Ponieważ tylko niewiele firm serwisuje te urządzenia, naprawa i wymiana części wewnątrz HDA może być bardzo kosztowna. Każdy dysk może ulec uszkodzeniu. Jednak problemem jest to, kiedy uszkodzenie wystąpi i czy wszystkie ważne dane będą zabezpieczone.

latino-ino

Strona internetowa: komputery-pc.info
Więcej w tej kategorii: Fizyczna instalacja dysku »

Skomentuj

Popularne Artykuły

Pomagaj z nami

Reklama

Nowości

Szukaj

Kupuj najtaniej

Społeczność