Laptopy i komputery - porównaj na Ceneo

Pamięć

Pojęcia szybkości i wydajności pamięci dla niektórych są niejasne, ponieważ szybkość pamięci zazwyczaj jest wyrażana w nanosekundach (ns), natomiast szybkość procesora zawsze była określana przy użyciu megaherców (MHz). Jednak od niedawna, w przypadku niektórych nowszych i szybszych typów pamięci, ich szybkość jest wyrażana w MHz, co dodatkowo wprowadza zamieszanie. Na szczęście możliwe jest wzajemne przeliczanie obu jednostek.

Architektura płyty głównej (chipsetu) i procesora decyduje o maksymalnej pojemności, typie i formacie pamięci, która może być zainstalowana w określonym modelu komputera. W ciągu ostatnich lat pamięć komputerowa zmieniała się głównie pod dwoma względami stopniowo stawała się coraz szybsza i dysponowała większą szerokością.

Pamięć stanowi przestrzeń roboczą procesora. Pełni ona rolę tymczasowego miejsca przechowywania, w którym muszą być umieszczone programy i dane przetwarzane w danej chwili przez procesor. Tymczasowy charakter nośnika, jakim jest pamięć, wynika stąd, że dane i programy znajdują się w niej tylko wtedy, gdy komputer jest podłączony do zasilania.

Popularne Artykuły

Pomagaj z nami

Reklama

Laptopy i komputery - sprawdź na Ceneo

Nowości

Szukaj

Kupuj najtaniej

Społeczność

Laptopy i komputery na Ceneo